Tο πρόγραμμα των Χειμερινών Ολυμπιακών Αγώνων

Το συνοπτικό πρόγραμμα των τελετών έναρξης και λήξης, των αθλημάτων και των τελικών στους 24ους Χειμερινούς Ολυμπιακούς Αγώνες του Πεκίνου (σε ώρες Ελλάδας), σύμφωνα με την ιστοσελίδα της Διεθνούς Ολυμπιακής Επιτροπής, έχει ως εξής:

ΤΕΛΕΤΕΣ
ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ 4 ΦΕΒΡΟΥΑΡΙΟΥ
14:00 Τελετή Έναρξης

ΚΥΡΙΑΚΗ 20 ΦΕΒΡΟΥΑΡΙΟΥ
14 Τελετή Λήξης

ΑΘΛΗΜΑΤΑ
Αλπικό σκι (
Alpine Skiing) 3-19/2
Δίαθλο (
Biathlon) 5-19/2
Μπόμπσλεϊ ή Έλκηθρο (
Bobsleigh) 10-20/2
Σκι δρόμων αντοχής ή Ανώμαλος δρόμος (
CrossCountry) 5-20/2
Κέρλινγκ (
Curling) 2-20/2
Καλλιτεχνικό πατινάζ (
Figure Skating) 4-19/2
Ελεύθερο σκι (
Freestyle Skiing) 3-19/2
Χόκεϊ επί πάγου (
Ice Hockey) 3-20/2
Λουτζ ή Αγωνιστικό μονό έλκηθρο σε ύπτια θέση (
Luge) 2-10/2
Βόρειο Σύνθετο (
Nordic Combined) 6-17/2
Πατινάζ ταχύτητας σε μικρή πίστα (
Short Track Speed Skating) 5-16/2
Σκέλετον ή Μονό έλκηθρο σε πρόσθια θέση (
Skeleton) 7-12/2
Άλμα με σκι (
Ski Jumping) 3-14/2
Χιονοσανίδα (
Snowboard) 5-15/2
Πατινάζ ταχύτητας (
Speed Skating) 5-19/2

ΤΕΛΙΚΟΙ
ΣΑΒΒΑΤΟ 5 ΦΕΒΡΟΥΑΡΙΟΥ
09:45 Σκι δρόμων αντοχής – 
Skiathlon 7,5 χιλιόμετρα + 7,5 χιλιόμετρα γυναικών
10:30 Πατινάζ ταχύτητας – 3.000 μέτρα γυναικών
11:00 Δίαθλο – Μικτή σκυταλοδρομία 4Χ6 χιλιόμετρα
13:35 Άλμα με σκι – Ατομικό γυναικών από χαμηλό βατήρα (τελικός γύρος)
14:40 Ελεύθερο σκι – 
Moguls ανδρών (τελικός 3)
15:26 Πατινάζ ταχύτητας σε μικρή πίστα – Σκυταλοδρομία μεικτού ομαδικού (τελικός Α)

ΚΥΡΙΑΚΗ 6 ΦΕΒΡΟΥΑΡΙΟΥ
04:24 Χιονοσανίδα – 
Slopestyle γυναικών (τελικός, 3η κούρσα)
05:00 Αλπικό σκι – Κατάβαση ανδρών
09:00 Σκι δρόμων αντοχής – 
Skiathlon 15 χιλιόμετρα + 15 χιλιόμετρα ανδρών
10:30 Πατινάζ ταχύτητας – 5.000 μέτρα ανδρών
14:00 Άλμα με σκι – Ατομικό ανδρών από χαμηλό βατήρα (τελικός γύρος)
14:40 Ελεύθερο σκι – 
Moguls γυναικών (τελικός 3)
15:15 Λουτζ – Μονό ανδρών (4η κούρσα)

ΔΕΥΤΕΡΑ 7 ΦΕΒΡΟΥΑΡΙΟΥ
05:35 Καλλιτεχνικό πατινάζ – Ομαδικό (ελεύθερο πρόγραμμα ατομικού γυναικών)
06:54 Χιονοσανίδα – 
Slopestyle ανδρών (τελικός, 3η κούρσα)
07:45 Αλπικό σκι – Γιγαντιαίο σλάλομ γυναικών (2η κούρσα)
10:30 Πατινάζ ταχύτητας – 1.500 μέτρα γυναικών
11:00 Δίαθλο – Ατομικό 15 χιλιόμετρα γυναικών
14:46 Πατινάζ ταχύτητας σε μικρή πίστα – 500 μέτρα γυναικών (τελικός Α)
14:51 Άλμα με σκι – Μεικτό ομαδικό από χαμηλό βατήρα (τελικός γύρος)
14:58 Πατινάζ ταχύτητας σε μικρή πίστα – 1.000 μέτρα ανδρών (τελικός Α)

ΤΡΙΤΗ 8 ΦΕΒΡΟΥΑΡΙΟΥ
04:45 Ελεύθερο σκι – 
Big Air γυναικών (τελικός, 3η κούρσα)
05:00 Αλπικό σκι – Υπεργιγαντιαίο σλάλομ (
Super G) ανδρών
09:36 Χιονοσανίδα – Παράλληλο γιγαντιαίο σλάλομ γυναικών («μικρός τελικός» και τελικός)
09:43 Χιονοσανίδα – Παράλληλο γιγαντιαίο σλάλομ ανδρών («μικρός τελικός» και τελικός)
10:30 Δίαθλο – Ατομικό 20 χιλιόμετρα ανδρών
12:30 Πατινάζ ταχύτητας – 1.500 μέτρα ανδρών
13:47 Σκι δρόμων αντοχής – Ατομικό σπριντ γυναικών ελεύθερης τεχνικής (τελικός)
14:00 Σκι δρόμων αντοχής – Ατομικό σπριντ ανδρών ελεύθερης τεχνικής (τελικός)
14:05 Κέρλινγκ – Τελικός μεικτών διπλών
15:35 Λουτζ – Μονό γυναικών (4η κούρσα)

ΤΕΤΑΡΤΗ 9 ΦΕΒΡΟΥΑΡΙΟΥ
05:45 Ελεύθερο σκι – 
Big Air ανδρών (τελικός, 3η κούρσα)
07:45 Αλπικό σκι – Σλάλομ γυναικών (2η κούρσα)
09:45 Χιονοσανίδα – 
Snowboard Cross γυναικών («μικρός» και μεγάλος τελικός)
13:00 Βόρειο σύνθετο – Ατομικό ανδρών από χαμηλό βατήρα + 10 χιλιόμετρα δρόμος αντοχής
15:20 Πατινάζ ταχύτητας σε μικρή πίστα – 1.500 μέτρα ανδρών (τελικός Α)
15:35 Λουτζ – Διθέσιο (2η κούρσα)

ΠΕΜΠΤΗ 10 ΦΕΒΡΟΥΑΡΙΟΥ
03:30 Καλλιτεχνικό πατινάζ – Ατομικό ανδρών (ελεύθερο πρόγραμμα)
04:25 Χιονοσανίδα – 
Halfpipe γυναικών (τελικός, 3η κούρσα)
08:15 Αλπικό σκι – Αλπικό σύνθετο ανδρών (σλάλομ)
09:00 Σκι δρόμων αντοχής – Κλασική τεχνική 10 χιλιόμετρα γυναικών
09:15 Χιονοσανίδα – 
Snowboard Cross ανδρών («μικρός» και μεγάλος τελικός)
13:50 Ελεύθερο σκι – 
Aerials μικτού ομαδικού (τελικός 2)
14:00 Πατινάζ ταχύτητας – 5.000 μέτρα γυναικών
15:30 Λουτζ – Ομαδική σκυταλοδρομία

ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ 11 ΦΕΒΡΟΥΑΡΙΟΥ
04:25 Χιονοσανίδα – 
Halfpipe ανδρών (τελικός, 3η κούρσα)
05:00 Αλπικό σκι – Υπεργιγαντιαίο σλάλομ (
Super G) γυναικών
09:00 Σκι δρόμων αντοχής – Κλασική τεχνική 15 χιλιόμετρα ανδρών
10:00 Πατινάζ ταχύτητας – 10.000 μέτρα ανδρών
11:00 Δίαθλο – Σπριντ 7,5 χιλιόμετρα γυναικών
14:43 Πατινάζ ταχύτητας σε μικρή πίστα – 1.000 μέτρα γυναικών (τελικός Α)
15:55 Σκέλετον – Άνδρες (4η κούρσα)

ΣΑΒΒΑΤΟ 12 ΦΕΒΡΟΥΑΡΙΟΥ
04:50 Χιονοσανίδα – 
Snowboard Cross μεικτού ομαδικού («μικρός» και μεγάλος τελικός)
09:30 Σκι δρόμων αντοχής – Σκυταλοδρομία 4Χ5 χιλιόμετρα γυναικών
10:53 Πατινάζ ταχύτητας – 500 μέτρα ανδρών
11:00 Δίαθλο – Σπριντ 10 χιλιόμετρα ανδρών
14:00 Άλμα με σκι – Ατομικό ανδρών από ψηλό βατήρα (τελικός γύρος)
15:55 Σκέλετον – Γυναίκες (4η κούρσα)

ΚΥΡΙΑΚΗ 13 ΦΕΒΡΟΥΑΡΙΟΥ
07:45 Αλπικό σκι – Γιγαντιαίο σλάλομ ανδρών (2η κούρσα)
09:00 Σκι δρόμων αντοχής – Σκυταλοδρομία 4Χ10 χιλιόμετρα ανδρών
11:00 Δίαθλο – Πουρσουίτ 10 χιλιόμετρα γυναικών
12:45 Δίαθλο – Πουρσουίτ 12,5 χιλιόμετρα ανδρών
13:44 Πατινάζ ταχύτητας σε μικρή πίστα – Σκυταλοδρομία 3.000 μέτρα γυναικών (τελικός Α)
14:14 Πατινάζ ταχύτητας σε μικρή πίστα – 500 μέτρα ανδρών (τελικός Α)
15:56 Πατινάζ ταχύτητας – 500 μέτρα γυναικών

ΔΕΥΤΕΡΑ 14 ΦΕΒΡΟΥΑΡΙΟΥ
03:15 Καλλιτεχνικό πατινάζ – Χορός στον πάγο (ελεύθερος χορός)
04:24 Ελεύθερο σκι – 
Slopestyle γυναικών (τελικός, 3η κούρσα)
05:00 Μπόμπσλεϊ – Μονοθέσιο γυναικών (4η κούρσα)
14:00 Ελεύθερο σκι – 
Aerials γυναικών (τελικός 2)
14:06 Άλμα με σκι – Ομαδικό ανδρών (τελικός γύρος)

ΤΡΙΤΗ 15 ΦΕΒΡΟΥΑΡΙΟΥ
04:15 Χιονοσανίδα – 
Big Air γυναικών (τελικός, 3η κούρσα)
04:26 Ελεύθερο σκι – 
Slopestyle ανδρών (τελικός, 3η κούρσα)
05:00 Αλπικό σκι – Κατάβαση γυναικών
07:45 Χιονοσανίδα – 
Big Air ανδρών (τελικός, 3η κούρσα)
10:28 Πατινάζ ταχύτητας – Ομαδικό πουρσουίτ γυναικών (τελικός Α)
10:47 Πατινάζ ταχύτητας – Ομαδικό πουρσουίτ ανδρών (τελικός Α)
11:00 Δίαθλο – Σκυταλοδρομία 4Χ7,5 χιλιόμετρα ανδρών
13:00 Βόρειο σύνθετο – Ατομικό ανδρών από ψηλό βατήρα (+ 10 χιλιόμετρα σκι δρόμων αντοχής)
15:50 Μπόμπσλεϊ – Διθέσιο ανδρών (4η κούρσα)

ΤΕΤΑΡΤΗ 16 ΦΕΒΡΟΥΑΡΙΟΥ
07:45 Αλπικό σκι – Σλάλομ ανδρών (2η κούρσα)
09:45 Δίαθλο – Σκυταλοδρομία 4Χ6 χιλιόμετρα γυναικών
13:00 Σκι δρόμων αντοχής – Ομαδικό σπριντ γυναικών κλασικής τεχνικής
13:30 Σκι δρόμων αντοχής – Ομαδικό σπριντ ανδρών κλασικής τεχνικής
13:30 Χόκεϊ επί πάγου – «Μικρός τελικός» γυναικών
14:00 Ελεύθερο σκι – 
Aerials ανδρών (τελικός 2)
14:44 Πατινάζ ταχύτητας σε μικρή πίστα – Σκυταλοδρομία 5.000 μέτρα ανδρών (τελικός Α)
15:18 Πατινάζ ταχύτητας σε μικρή πίστα – 1.500 μέτρα γυναικών (τελικός Α)

ΠΕΜΠΤΗ 17 ΦΕΒΡΟΥΑΡΙΟΥ
06:10 Χόκεϊ επί πάγου – Τελικός γυναικών
08:00 Αλπικό σκι – Αλπικό σύνθετο γυναικών (σλάλομ)
09:10 Ελεύθερο σκι – 
Ski Cross γυναικών («μικρός» και μεγάλος τελικός)
10:30 Πατινάζ ταχύτητας – 1.000 μέτρα γυναικών
12:00 Καλλιτεχνικό πατινάζ – Ατομικό γυναικών (ελεύθερο πρόγραμμα)
13:00 Βόρειο σύνθετο – Ομαδικό ανδρών (από ψηλό βατήρα + 4Χ5 χιλιόμετρα σκι δρόμων αντοχής)

ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ 18 ΦΕΒΡΟΥΑΡΙΟΥ
04:25 Ελεύθερο σκι – 
Halfpipe γυναικών (τελικός, 3η κούρσα)
08:05 Κέρλινγκ – «Μικρός τελικός» ανδρών
09:10 Ελεύθερο σκι – 
Ski Cross ανδρών («μικρός» και μεγάλος τελικός)
10:30 Πατινάζ ταχύτητας – 1.000 μέτρα ανδρών
11:00 Δίαθλο – Μαζική εκκίνηση 15 χιλιόμετρα ανδρών

ΣΑΒΒΑΤΟ 19 ΦΕΒΡΟΥΑΡΙΟΥ
04:25 Ελεύθερο σκι – 
Halfpipe ανδρών (τελικός, 3η κούρσα)
06:37 Αλπικό σκι – Μεικτό ομαδικό («μικρός τελικός»)
06:46 Αλπικό σκι – Μεικτό ομαδικό (μεγάλος τελικός)
08:00 Σκι δρόμων αντοχής – Ελεύθερη τεχνική 50 χιλιόμετρα ανδρών μαζικής εκκίνησης
08:05 Κέρλινγκ – Τελικός ανδρών
10:30 Πατινάζ ταχύτητας – Μαζική εκκίνηση ανδρών (τελικός)
11:00 Δίαθλο – Μαζική εκκίνηση 12,5 χιλιόμετρα γυναικών
11:00 Πατινάζ ταχύτητας – Μαζική εκκίνηση γυναικών (τελικός)
13:00 Καλλιτεχνικό πατινάζ – Ζευγάρια (ελεύθερο πρόγραμμα)
14:05 Κέρλινγκ – «Μικρός τελικός» γυναικών
15:10 Χόκεϊ επί πάγου – «Μικρός τελικός» ανδρών
15:30 Μπόμπσλεϊ – Διθέσιο γυναικών (4η κούρσα)

ΚΥΡΙΑΚΗ 20 ΦΕΒΡΟΥΑΡΙΟΥ
03:05 Κέρλινγκ – Τελικός γυναικών
05:20 Μπόμπσλεϊ – Τετραθέσιο ανδρών (4η κούρσα)
06:10 Χόκεϊ επί πάγου – Τελικός ανδρών
08:30 Σκι δρόμων αντοχής – Ελεύθερη τεχνική 30 χιλιόμετρα γυναικών μαζικής εκκίνησης

Πηγή: stereanews.gr

Αργότερο

Ανοικτό το αρχαίο ή παλαιό μονοπάτι «Σωκράτης» στο μεγάλο βουνό Αυλίδας

Ιστορική στιγμή. Ξεχασμένο και χαμένο σε πυκνότατη βλάστηση από τα χρόνια, το μονοπάτι είναι επιτέλους ανοιχτό, καθαρισμένο και παραδομένο στο κοινό μετά από πολλούς...

Ανοδικά κινείται η κατανάλωση καυσίμων παρά την αύξηση των τιμών

Παρά την αύξηση των τιμών η κατανάλωση καυσίμων παραμένει αυξημένη σε σχέση με πέρυσι, σύμφωνα με τα στοιχεία για το πρώτο πεντάμηνο του έτους....

Συγκλονισμένος ο ποδοσφαιρικός κόσμος και ο ΠΑΟ Ρουφ από τον αδόκητο χαμό του μικρού Γιάννη σε ποδοσφαιρικό αγώνα Κύριο

Μάστιγα τείνουν να γίνουν οι αιφνίδιοι θάνατοι νεαρών αθλητών μέσα στα γήπεδα, με το τελευταίο σοκαριστικό γεγονός να αφορά τον 14χρονο Γιάννη Ασημακόπουλο που...

Πάνος Παπάζογλου, ΕΥ Ελλάδος: Εγρήγορση, προσαρμοστικότητα και ισχυρή ηγεσία

Ολοένα και πιο ελκυστικός επενδυτικός προορισμός γίνεται η Ελλάδα, γεγονός που φανερώνουν τα στοιχεία για τις άμεσες ξένες επενδύσεις που βρίσκονται σε αυξητική τροχιά...

Σημαντικές η συνύπαρξη και η κοινωνική ένταξη διαφορετικών πολιτισμών για τους εφήβους και τους νέους στην Ελλάδα, σύμφωνα με δημοσκόπηση

Τη σημασία της συνύπαρξης στην κοινωνία διαφορετικών πολιτισμών, αλλά και της κοινωνικής ένταξης προσφύγων και μεταναστών υπογραμμίζει η συντριπτική πλειοψηφία των εφήβων και νέων,...